לצפייה בהישגי תקווה חדשה במושב החורף

עלייה וקליטה

רקע

קליטת עלייה ועידודה הן משימות לאומיות אשר מגשימות את החזון הציוני. מדינת ישראל היא בית ליהודים מהעולם בשגרה ובעיתות חירום. 

לאורך השנים העליות השונות תרמו רבות למדינת ישראל, ולא ניתן לדמיין את ישראל ללא כל אחד מגלי העליה שפקדו אותה. לצד עידוד העליה, יש לסמן את גם את נושא הקליטה כנושא אשר דורש התייחסות מיוחדת. לא פעם, יהודים רבים אשר עשו מעשה, עזבו את מדינתם ועלו לישראל אינם מצליחים להשתלב בחברה ומחליטים לשוב למדינתם. על כן, נדרש שיפור משמעותי במערך הקליטה על כל רבדיו. 

צירי פעולה מרכזיים:

1. הצבת העלייה במרכז סדר היום הלאומי

העלייה חייבת לחזור להיות יעד מרכזי במדיניותה של ממשלת ישראל. נאתר הזדמנויות לעליה ונקצה את המשאבים בצורה דיפרנציאלית. נציב יעדים מדידים בתחום העליה ונהפוך את ישראל למוקד משיכה כלכלי לצעירים ומשפחות יהודיות מכל העולם. 

2. תמריצי עלייה והעתקת עסקים

נעניק תמריצים לעולים וניתן סל מיוחד לעולים בעלי מקצועות נדרשים. נייצר הקלות בהעתקת עסקים של עולים לישראל על מנת לשמור על פרנסתם. 

3. נחיתה רכה: מהפך במערך הקליטה

נוביל מהפך במערך הקליטה באמצעות אולפני עברית מקוונים בארצות המוצא, איתור מקומות מתאימים לדיור ולתעסוקה, הכרה בתארים ובוותק תעסוקתי ונעודד השתלבות של עולים בשירות המדינה. נקים מערך הסברה שיפיק קורסים מזורזים למיצוי זכויות והיכרות עם מערכות השלטון הישראליות. בנוסף, ניזום הקמת פרויקט ‘משפחות ותיקות’ שילוו את העולים בשנותיהם הראשונות בארץ. גם בנושא קליטה מוצלחת של עליה נציב יעדים מדידים. 

4. לימודי עברית

שליטה בשפה העברית מאפשרת השתלבות חברתית קלה יותר ומקילה אף על השתלבות תעסוקתית. העברית היא מפתח להצלחה. בשל כך נשים דגש רב על לימודי עברית ונאריך את זמן הלימודים באולפן לעולים ב-500 שעות לימודים נוספות, ואת זמן קבלת סל הקליטה בהתאם.

5. מערך תעסוקה לעולים

נחבר בצורה אפקטיבית בין העובדים לשוק התעסוקה עוד בשלב טרם העלייה, זאת במטרה להעניק לעולים תחושת ביטחון עם ההגעה ארצה. בתוך כך, ניתן דגש על מקומות עבודה איכותיים הזקוקים לדוברי שפות שונות ולכישורים ייחודיים שמביאים עימם העולים. 

6. מרגישים בבית: שיפור השירות לעולים חדשים וותיקים

נחייב את משרדי הממשלה הרלוונטיים להנגיש את אתרי המידע שלהם לשפות העולים המרכזיות: אנגלית, רוסית, צרפתית, ספרדית ואמהרית. 

7. פתרון בעיית צבירת הפנסיה לעולים

נושא צבירת הפנסיה של עולים המגיעים ארצה בגיל 40 ומעלה חייב להיות מטופל ברמה הלאומית. אנו נגדיל את קצבת הבטחת ההכנסה לבני גיל הפנסיה ונשלים את יישום דו”ח אלקין, אשר מבטיח זקנה בכבוד לאוכלוסיית העולים שלא הספיקה לצבור די חסכונות לקראת הפנסיה. בהמשך לדו”ח, ניישם רפורמה לצבירה מוגברת לפנסיה לאוכלוסיה שעלתה ארצה בגיל מבוגר, כדי לפתור את הבעיה לטווח הארוך. 

8. יוצאי העדה האתיופית

נפעל להעלאת שארית יהודי אתיופיה בכל המקרים של איחוד משפחות ומקרים הומניטריים. נעודד פתרונות דיור ותעסוקה לבני הדור השני. נשקיע משאבים במאבק בגזענות כלפי העדה ובגילויי אלימות כלפיהם ונמשיך את המהלך שהוביל גדעון סער כשר החינוך ללימודים משותפים של ילדי העדה עם כלל ילדי ישראל. כמו כן, נגביר את המאמצים לשילוב יוצאי העדה האתיופית במערכת ההשכלה הגבוהה, בשירות המדינה ובחברות ממשלתיות.

דילוג לתוכן